flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх

11 грудня 2017, 10:29

Відповідальність неповнолітніх, тобто осіб, які не досягли 18-річного віку, передбачена  кримінальним, адміністративним та іншим законодавством. Кримінальній відповідальності підлягають особи, які до вчинення злочину досягли віку 16 років. Це так званий загальний вік кримінальної відповідальності.

Закон також передбачає і знижений вік кримінальної відповідальності. Йдеться про осіб віком від 14 до 16 років. Вони підлягають кримінальній відповідальності за такі види злочинів, як: убивство, умисне тяжке тілесне ушкодження, зґвалтування, хуліганство та інші.

Зниження віку кримінальної відповідальності законодавець обумовив перш за все тим, що особа уже в 14-річному віці усвідомлює суспільну небезпеку і протиправність багатьох тяжких злочинів.

Діти віком від 11 до 14 років не можуть бути суб’єктами злочину, оскільки не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність. Проте ч. 2 ст. 97 Кримінального кодексу визначає, що до цих осіб можуть бути застосовані примусові заходи виховного характеру з дотриманням умов, передбачених особливою частиною КК.

Якщо порівнювати кількість кримінальних справ, які надійшли до Тарутинського районного суду Одеської області на розгляд відносно неповнолітніх у 2016 році і 2017 році, можна побачити сумну  тенденцію росту притягнення до кримінальної відповідальності неповнолітніх осіб. Так, в 2016 році до суду надійшло 5 справ відносно 7 неповнолітніх осіб, а станом на 31 жовтня  2017 року надійшло 10 справ відносно 15 неповнолітніх осіб.

До неповнолітніх застосовують лише такі основні види покарань: штраф, громадські роботи, виправні роботи, арешт, позбавлення волі на певний термін.

Отже, відносно неповнолітніх не можуть застосовувати: конфіскацію майна, обмеження волі, довічне позбавлення волі.

 

 

 

 

Прес-служба суду